Média a galerie

Média

14. března 2018

Headliner

Osobnost měsíce

Historicky první česká sólová violistka Jitka Hosprová začala hrát na housle v sedmi letech a ve čtrnácti přesedlala na violu. Z obyčejného koníčku se okamžitě stala láska a vášeň, která jí obrátila život vzhůru nohama.

8. listopad 2017

Časopis Harmonie

Fišerův Fénix v rukou Jitky Hosprové

Sedmého listopadu 2017 proběhl v Muzeu Bedřicha Smetany koncert, který by neměl v současném koncertním provozu zapadnout nepozorován. Nekorunovaná královna violy, Jitka Hosprová, si v rámci svého festivalu 2017 „Procházky uměním“ přizvala harfistku Kateřinu Englichovou a Kvarteto Martinů, aby nabídla – jako vždy na svých koncertech – pestrý program převážně z hudby druhé poloviny 20. století.

16. října 2017

D-DUR rozhlas

JITKA HOSPROVÁ ALIAS VIOLKA

Přátelé mi říkají „Violka“ – asi je to výstižné, protože se se svým nástrojem vyloženě ztotožňuji.“ Jitka Hosprová vybírá o víkendu na stanici D-dur hudbu, kterou má ráda.

26. května 2017

TÝDENÍK 5PLUS2

VIOLISTKA NA PLZEŇSKU ZÍSKALA VZTAH K HUDBĚ I MALÍŘSTVÍ

Zde si můžete přečíst rozhovor Jitky Hosprové o festivalu Procházky uměním, který poskytla pro týdeník 5plus2 v regionu Plzeňsko, Rokycansko a Tachovsko.

11. dubna 2017

OPERA+

MUSELA JSEM OBHÁJIT, ŽE NEJSEM JEN BLONDÝNA, KTERÁ SI STOUPNE PŘED PUBLIKUM A NĚCO ZAVRŽE

První dáma české violy Jitka Hosprová se nesnaží konkurovat houslistům, protože akceptuje specifika, omezení i přednosti svého nástroje.

27. února 2017

Denik.cz

KONCERT SYMFONICKÉHO ORCHESTRU ČESKÉHO ROZHLASU (SOČR)

SOČR na koncertu v Praze uvede nevidomé umělce Na koncertu Symfonického orchestru Českého rozhlasu (SOČR) v pondělí v pražském Obecním domě vystoupí nevidomý multiinstrumentalista Mário Bihári, nevidomá klavíristka Ráchel Skleničková a nevidomá flétnistka Eva Blažková. Vedle nich se jako sólisté představí houslista Václav Hudeček, violistka Jitka Hosprová a kytarista Lubomír Brabec.

19. ledna 2017

Denik.cz

JEJÍ MISTROVSTVÍ PROVĚŘIL VÝPADEK PROUDU. PRO 2000 LIDÍ HRÁLA POTMĚ, BEZ NOT. „BYLA JSEM JAK JUKEBOX“

Host do domu 19. ledna 2017 v 11:04 Její mistrovství prověřil výpadek proudu. Pro 2000 lidí hrála potmě, bez not. „Byla jsem jak jukebox“ Jitka Hosprová je historicky první českou sólistkou na violu.

8. dubna 2016

Opera+

Slovenská filharmonie se Svárovským a Hosprovou

Hosprová sa dokázala izolovať od orchestrálneho zvuku presne na tých miestach, kde to bolo potrebné, a tam, kde sa vyžadovali spoločné rytmické artikulácie, ponúkla so Slovenskou filharmóniou presné akcenty pridávané na Berliozov majstrovsky variovaný rytmus.

16. června 2015

FirstStyle magazine

Sólová violistka Jitka Hosprová zazářila v Brazílii

První česká sólová violistka Jitka Hosprová se vrátila z úspěšného brazilského turné. Za necelý měsíc absolvovala osm koncertů na různých místech. Každý koncert byl specifický, hrála sólově v kostele, s harfistkou, s komorním i s velkým symfonickým orchestrem.

4. února 2015

Supraphon

JITKA HOSPROVÁ HVĚZDOU NOVÉHO FESTIVALU HUDEBNÍ PROCHÁZKY UMĚNÍM

Jitka Hosprová je historicky první českou sólovou violistkou. Těší se uznání doma i v zahraničí a svůj nástroj propaguje nejen skvělou hrou, ale i zasvěceným slovem při koncertech, v rozhlasových pořadech i prostřednictvím mnoha dalších aktivit. V únoru odstartuje první ročník zajímavého festivalu Hudební procházky uměním v Museu Kampa.

9. února 2015

TOPVIP

JITKA HOSPROVÁ HVĚZDOU NOVÉHO FESTIVALU HUDEBNÍ PROCHÁZKY UMĚNÍM

Diskografie Jitky Hosprové čítá již sedm alb. A před časem vydala další. Jde o recenzenty velice příznivě přijatou nahrávku skladeb pro violu Paula Hindemitha. „Na album jsem zařadila i jednu z nejslavnějších Hindemithových skladeb. Autor ji zkomponoval roku 1936 v Londýně, kde v BBC připravoval přenos premiéry jiného svého díla.

16. února 2015

Opera+

FESTIVAL HUDEBNÍ PROCHÁZKY UMĚNÍM V MUZEU KAMPA S JITKOU HOSPROVOU

Ve světoznámém Muzeu Kampa v Praze byl zahájen první ročník festivalu nazvaného Hudební procházky uměním. Posláním festivalu je hledání společných cest mezi hudbou, výtvarným uměním i historií ve snaze obohatit klasickou hudební produkci o netradiční procházky uměním.

4. března 2015

Harmonie

Stylově a technicky bravurní Jitka Hosprová v Hindemithových sonátách

Instrumentální hudba Paula Hindemitha nepatří k pilířům repertoáru našich sólistů, což je škoda, protože je to hudba vzrušující, strukturálně zajímavá a melodická. A navíc nástrojově vděčná.

18. září 2015

Lidovky

NENÁPADNÁ KRÁSKA JMÉNEM „VIOLA“

Už její jméno zní zvukomalebně a konejšivě. Chceme-li vyjádřit soucit a tišit trápení, vytane na mysli snáze, než housle. Pravda, housle mnohem výše laděné, většinou dominují. Všude jsou víc slyšet, zní pronikavěji a tak vedle nich bývá viola trochu opomíjená.

8. října 2014

The Strad

HINDEMITH

Arriving at the tail-end of numerous recordings marking last year’s 50th anniversary of Paul Hindemith’s death, this CD presents some of his best-known viola compositions. As the informative but not always accurately translated booklet notes rightly observe, the composer wrote them for his own use as a concert soloist, and they thus give a fair impression of his playing style, which was imbued with the principles of the post-Romantic ‘New Objectivity’.

1. října 2014

Gramophone

HINDEMITHOVY skladby pro violu

U Hindemithových violových sonát se rozjíždí konkurence. Daří se jim lépe než většině jeho děl z tohoto žánru a záplava violistů spolu soupeří na albech, o čemž jsem stručně psal v rámci recenze nedávné kompletní nahrávky Tabey Zimmermannové (5/14), která nastavila novou laťku.

6. června 2014

TV Prima

JITKA HOSPROVÁ V SHOW JANA KRAUSE

Pozvání do 171. show přijali: Karel Fiala, Jitka Hosprová a Ondřej Hrab. Natáčení pořadu se můžete zúčastnit v úterý 3. června t.r. v pražském divadle Archa, záznam odvysílá TV Prima v pátek 6. června po 22. hodině.

16. března 2012

NOVINKY.CZ

VIOLISTKA JITKA HOSPROVÁ: PÍSEŇ NOCI NENÍ JEN ALBUM PRO MAMINKY

Violistka Jitka Hosprová a harfistka Kateřina Englichová natočily nové album “Píseň noci”. Spojení jejich nástrojů vzešlo z cyklu České filharmonie pro budoucí maminky.

1. srpna 2011

Gramophone

Unusual Czech repertoire for viola, passionately played

Lacking as they do the extensive Classical and Romantic solo repertoire enjoyed by violinists and cellists, viola players are often on the lookout for new pieces. Jitka Hosprová has put together an interesting programme of Czech music and gives convincing accounts of all five works, distinguished by fine, robust tone and emotional commitment.

8. července 2011

International Record Review

Monologue

One of the uncontracted benefits of reviewing is being sent music you don’t know; I knew the names of all the Czech composers here and had heard some, not much, music by them, and so this CD has been a voyage of discovery for me.